Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programları Nasıl İşliyor?AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ YURT DIŞI PROGRAMI


VİZYONUMUZ

1. Hayat boyu eğitim ilkesinden hareketle, eğitim dışında kalmış vatandaşlara eğitim olanaklarının sunulması,
2. Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelere daha kolay entegre olabilmesi için eğitim düzeylerinin yükseltilmesini sağlamak,
3. Vatandaşlarımızın eğitim yoluyla çağın yeniliklerini yakalamalarını sağlamaktır.

MİSYONUMUZ

1. Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde zaman ve mekân sınırlaması olmadan eğitimlerini sağlamak,
2. Eğitim ve kültür düzeylerini yükseltmek,
3. Vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde iyi eğitilmiş, nitelikli ve saygıdeğer bireyler olmalarını sağlamaktır.

Açık Öğretim Lisesi Yurt Dışı Programı nedir?

Orta öğrenimlerini yarıda bırakarak yurtdışında yaşamaya devam eden, vatandaşlarımıza , yarım bıraktıkları lise öğrenimini tamamlama imkânı veren programdır.

Yurtdışı eğitim sistemi içinde çeşitli nedenlerle başarısız olan ve zorunlu eğitim yaşını doldurduktan sonra, eğitim için gerekli olan düzeyde bitirme derecelerine ulaşamadan sistemin dışına çıkanlara, alternatif eğitim imkanı veren bu program, yurtdışındaki Türk Gençliğinin Türkçe dil düzeylerinin ve Türk kültürü bilgilerinin geliştirilmesini, ülkeleri hakkında bilgilerinin artırılmasını ve ülkeleriyle bağlarının güçlendirilmesini sağlamaktadır.

1- Türkiye’de ortaokulu veya ilköğretim okulunu bitirenler,
2- Türkiye’de bulunduğu dönemde lise veya dengi bir okula devam ederken öğrenimini yarıda bırakanlar ile
3- Yurtdışında öğrenim görüp, denklik yaptırmış ve bu denklik sonucu ortaöğretim (lise veya dengi okul) mezunu olmadığı anlaşılan her yaş ve her meslek grubundaki vatandaşlardan;

BATI AVRUPA PROGRAMI ' na Batı Avrupa ülkelerinde geçerli ikamet izni olanlar,
ORTA DOĞU PROGRAMI' na Suudi Arabistan, Kuveyt, İran ve Libya'da geçerli ikamet izni olanlar,

AZERBAYCAN PROGRAMI 'na Azerbaycan'da geçerli ikamet izni olanlar başvurabilir..

Yeni Kayıt tarihleri, Açık Öğretim Lisesi resmi web sitesinde yayınlanan iş takviminde belirtilen tarihler arasında başvuru şartlarını taşıyan vatandaşlarımız, Açık Öğretim Lisesine Yeni Kayıt yaptırabilirler.

YURT DIŞI PROGRAMININ YARARLARI

Üniversiteye Devam Şansı

1990-1995 yılına kadar Ankara Aydınlıkevler Lisesi ve daha sonra Açık Öğretim Lisesi tarafından yürütülen program sayesinde birçok vatandaşımız lise mezunu olmuş ve üniversite kapılarını açabilmiştir. Şöyle ki; Herhangi bir nedenle öğrenimlerine devam edemeyen kişilere okula gitme zorunluluğu olmadan kendi kendine çalışarak, yarım bıraktıkları öğrenimlerini tamamlama ve bir üst öğrenime devam edebilme imkânı sağlamaktadır.

Sınavları Başaranlar İçin Hangi Üst Öğrenim İmkânları Vardır?

Açık öğretim Lisesi Batı Avrupa Programından mezun olan vatandaşlar için,(ÖSS, YÖS sınavlarına girerek) Türkiye’deki yükseköğretim programlarına devam edebilme ve daha sonra Türkiye’deki yükseköğrenimden nakillerini aldırarak yurtdışındaki üniversitelerde öğrenimlerini tamamlama imkânları vardır.

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS), Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri sınavdır. 2011 yılında alınan kararlarla Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavlarını T.C. Üniversiteleri kendi bünyelerinde düzenlemektedirler.

Türk Eğitim Sistemine Davet

Türkiye’de orta öğrenimlerini yarıda bırakarak Batı Avrupa’ya göç eden ve yurtdışında zorunlu eğitim yaşını doldurmuş olmaları nedeniyle, eğitim kurumlarına devam edemeyen, dolayısıyla yurtdışında gerekli olan eğitim düzeyine ve niteliğine sahip olamayan gençlere, Türkiye’de yarım bıraktıkları lise öğrenimini tamamlama imkânı ile yurtdışında iş olanaklarını artırmaktadır.

Türkiye’ye kesin dönüş yapmak zorunda veya isteğinde olan, ailelerin Batı Avrupa’da öğrenimlerini tamamlayamayacak durumda olan çocuklarını Türk eğitim sistemi içine alarak lise mezunu olmalarının Türkiye’de ve Batı Avrupa’daki Ülkelerde üniversiteye gidebilmelerini sağlamaktadır.

Alternatif Eğitim Yolu

Yurtdışı eğitim sistemi içinde çeşitli nedenlerle başarısız olan ve zorunlu eğitim yaşını doldurduktan sonra, eğitim için gerekli olan düzeyde bitirme derecelerine ulaşamadan sistemin dışına çıkanlara, alternatif eğitim yolu olanağının verilmesini sağlamaktadır.

Türk Kültürünü Yaygınlaştırma

Yurtdışındaki Türk Gençliğinin Türkçe dil düzeylerinin ve Türk kültürü bilgilerini geliştirilmesinin, ülkeleri hakkında bilgilerinin artırılmasının ve ülkeleriyle bağlarının güçlendirilmesini sağlamaktadır.


AÖL Ana Sayfasına Ulaşmak için Tıklayınız

AÖL Öğrenci Girişi Yapmak için Tıklayınız

AÖL MEB