MEB, aileleri ikna edecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması ile liseye gitmeyen öğrencileri tek tek tespit edecek.

Bakanlık, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği uyarı yazısı ile 8. sınıftan sonra liseye devam etmeyen öğrencilerin belirlenmesini istedi. Eğitime devam etmediği öğrenilen çocukların okula devam etmesi için il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin koordinesinde veliler ziyaret edilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, 7 Mart'ta 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 'Ortaöğretime Kayıt' başlıklı bir uyarı yazısı gönderdi. Bakan Nabi Avcı, imzalı yazı da, 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesiyle birlikte lise eğitimin zorunlu hale getirildiği hatırlatıldı. Yazı da, 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 26'ncı maddesinde yapılan değişiklikle ortaöğretimin zorunlu hale getirildiği vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Okul sistemindeki sayısal veriler ile Eylül 2012-Şubat 2013 tarihleri arasında bakanlık İletişim Merkezi 'ALO 147'ye gelen çağrıları değerlendirildiği kaydedilen yazı da, "2011-2012 eğitim öğretim yılında 8'nci sınıfı tamamlamasına rağmen herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna veya yaygın eğitim kurumuna kayıtlı olmayan çocukların bulunduğu tespit edilmiştir." denildi.

6287 sayılı kanun gereği 8'inci sınıfı tamamlamayan çocukların 12 yıllık zorunlu eğitim kapsamında ortaöğretim kurumlarına kayıtlarının yapılarak öğrenimlerine devam etmelerinin sağlanmasının büyük önem taşıdığı hatırlatıldı.

2011-2012 eğitim öğretim yılında 8'inci sınıfı tamamladığı halde herhangi bir örgün veya yaygın ortaöğretim kurumuna kayıtlı olmayan çocukların il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince e-okul sistemindeki raporlardan tespit edilecek.

ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI 29 MART'A KADAR TAMAMLANACAK

Çalışma sonucu ilk etapta veli ve öğrencilerle iletişim araçlarıyla bilgilendirilecek. İhtiyaç duyulması halinde il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri koordinesinde veli ziyaretleri yapılacak. Herhangi bir örgün ortaöğretim kurumuna kayıtlı olmadığı belirlenen çocuklar, e-Okul sisteminde 'Kayıtsız Öğrenciler' bölümünde adreslerinin bulunduğu il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri sayfalarına kaydedilecek. Bu çocuklardan örgün ortaöğretim kurumlarına devam etmek isteyenlerin 2013-2014 eğitim-öğretim yılından geçerli olmak üzeri kayıtları uygun bir ortaöğretim kurumu ile ilişkilendirilecek. Örgün ortaöğretime devam etmen istemeyenler için ise açık öğretim lisesi veya mesleki açık öğretim lisesine kayıtları yapılacak. Kayıtlar, 29 Mart 2013 Cuma günü mesai bitimine kadar tamamlanacak. Adresinde bulunmayan ya da yurt dışına çıkma gibi nedenlerle okulla ilişkilendirilemeyen öğrencilerin durumuna uygun bir neden seçilerek sisteme kaydedilecek.
AÖL MEB