Avrupa'da yaşıyorum, Açık Öğretim Lisesinde Okumak İstiyorum! Ne Yapmalıyım?AÖL Ana Sayfasına Ulaşmak için Tıklayınız

Açık Öğretim Lisesinin Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımıza yönelik Batı Avrupa Programı bulunmaktadır. Batı Avrupa Programına kayıt yaptıracak öğrenciler, senede bir defa, ilan edilen tarihlerde Almanya Köln Bürosuna başvurarak kayıt yaptırabilirler.

Batı Avrupa Programı

Kimler Başvurabilir?

Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına yurtdışında geçerli bir ikamet izni olup

•Türkiye’de ortaokulu veya ilköğretim okulunu bitirenler,
•Türkiye’de bulunduğu dönemde lise veya dengi bir okula devam ederken öğrenimini yarıda bırakanlar ile
•Yurtdışında öğrenim görüp, denklik yaptırmış ve bu denklik sonucu ortaöğretim(lise veya dengi okul) mezunu olmadığı anlaşılan her yaş ve her meslek grubundaki vatandaşlar başvurabilirler.

Başvuru Yerleri

Batı Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımız Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptırmak için Anadolu Üniversitesi’nin Köln’de bulunan Batı Avrupa İrtibat Bürosu’na bir dilekçe ile başvuracaklardır. Adaylar, ilk başvuru sırasında dilekçe dışında hiçbir belge göndermeyecektir.

Başvuru Süresi

Programa ilgi duyan herkes her zaman gerekli başvuruyu yapabilir; yapılan tüm başvurular her yılın eylül ayı içinde toplu olarak cevaplandırılır ve adaylardan kesin kayıt için gerekli belgeler istenir. Öğrenciler tarafından büroya ulaştırılan belgeler eksiksiz ve doğruysa kabul edilir ve Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı öğrencisi olarak kayıt yaptırmak üzere Ankara’ya Millî Eğitim Bakanlığı Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü’ne gönderilir.

Öğrenim Ücreti

Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptıracak öğrencilerden eğitim materyali , sınav organizasyonları, büro hizmetleri gibi giderleri karşılamak üzere belli bir katkı payı alınmaktadır.

Kayıtlar Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Açık öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt işlemleri her yıl Eylül ayında yapılır. Kayıtla ilgili ayrıntılı bilgileri ve bazı belgeleri içeren kayıt evrakı Eylül ayının ilk haftasında, Köln’deki Anadolu Üniversitesi İrtibat Bürosu tarafından kayıt için dilekçe ile büroya başvuran adayların adreslerine gönderilir. Bunun için sınavlara katılmak isteyenlerin önceden adreslerini, Köln Bürosuna bildirmeleri gerekmektedir.
Kesin kayıt için öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti, her yıl kayıt işlemlerinden önce Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenir. Öğrenim ücretini yatırmayan öğrencilerin kesin kayıt işlemleri yapılmaz..

Kayıt İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kesin kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adaylarından şu belgeler istenir:

1 ) Başvuru Dilekçesi
2 ) Öğrenim Belgesi;

• Ortaokul mezunları için, ortaokul diplomasının aslı veya ilköğretimden mezun olanlar için ilköğretim diplomasının aslı (Ortaokul veya ilköğretim diplomasını kaybedenler için diploma kayıt belgesinin aslı)

• Liseden ayrılanlar için tasdiknamenin aslı (Tasdiknamesini kaybedenler için tasdikname kayıp belgesinin aslı) ve tüm notlarını gösteren Ek-2 (öğrenim belgesi ) belgesi.

• Yurtdışında öğrenim görenler için, dönemi, alanı ve kredileri kredili sisteme göre belirtilmiş onaylı Denklik Belgesinin aslı (Bu belge Eğitim Müşavirlikleri veya Ataşeliklerinden alınır).

3 ) Onaylı nüfus cüzdanı sureti
4 ) 3 adet fotoğraf
5 ) Öğrenim gideri ödeme makbuzu
6) Yurtdışında İkamet ettiğini gösteren İkametgâh belgesi.


Yurt dışı programına (Batı Avrupa, Orta Doğu, Azerbaycan vb.) kayıtlıyım. Türkiye Programına nasıl geçerim?

Yurtdışı programlardan birine kayıtlı öğrencimizin, öğrenimine Türkiye'de devam etmek istemesi durumunda bir dilekçe ile Ankara Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Dilekçe Örneği İçin Tıklayınız
AÖL MEB