2023-2024 AÖL I.Dönem Kayıt Yenileme Ders Seçme İşlemleri için Tıklayın!AÖL I.Dönem Kayıt Yenileme Kılavuzunu İndirmek için Tıklayınız

AÖL I.Dönem Kayıt Yenileme Ders Seçme İşlemi için Tıklayınız2023-2024 Eğitim - Öğretim Yılı 1. Dönem ders seçme işlemleri

Ders Seçme İşlemleri Başladı

DERS SEÇME İŞLEMLERİ

Özellikle zorunlu eğitime tabi olduğu halde kayıt yenilemeyen öğrencilerimize yeniden fırsat vermek amacıyla kayıt yenileme işlemleri Eylül - Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt yenileme işlemini yaptırmamış bütün öğrencilerimiz ilgili bankalara (Ziraat Bankası, Halk Bankası Veya Vakıflar Bankasına) kayıt yenileme bedelini yatırdıktan sonra Halk Eğitimi Merkezleri veya Mesleki Eğitim merkezlerine başvurabilirler.

Kayıt yenileme işlemi yapıldıktan sonra mutlaka ders seçme işlemleri mesai bitimine kadar yapılmalıdır.


KİMLER AÖL KAYIT YENİLEME İŞLEMİ YAPTIRACAK

1- Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrencilerden öğrencilik durumu aktif, donuk ve silik konumda olan bütün öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi yaptırabileceklerdir. (Mevcut Öğretim yılı I. Döneminde yeni kayıt yaptıran öğrencilerimizden öğrencilik durumu ön kayıt veya aktif olanlar kayıt yenileme işlemi yapmayacaktır.)

Geçen yıl ilköğretimden mezun olup herhangi örgün bir liseye bir sebepten dolayı yerleşememiş mezun olan zorunlu eğitime tabi olduklarından her dönem kayıt yenilemek ve sınavlara girmek zorundadırlar.

2- Kayıt yenileyecek her öğrenci katılım bedelini ilgili bankaların (Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankası) şubelerine veya bankamatiklerinden kurumsal hesabına (Açık Öğretim lisesi Mesleki Açık Öğretim lisesi kayıt /yenikayıt ücreti) yatıracaklardır.

3-Eylülde ek sınava katılıp mezun olamayanlar ek sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra yapılacak açıklamalar doğrultusunda kayıt yenileyeceklerdir.

5- Sistem üzerinden ders seçme butonu açıldıktan sonra öğrencilerimiz Kasım tarihine kadar derslerini seçmek, gerekiyorsa sınav yeri bilgilerini güncellemek zorundadırlar.

7- Sistemde fotoğrafı olamayan veya tanınamayacak durumda olan öğrencilerimiz sisteme vesikalık ölçülerindeki fotoğraflarını ekleteceklerdir.


---------------------------------------------------------------------------------------------

1. AÖL Başvuru Tarihleri

Açık Öğretim Lisesi Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri:

2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 1. dönem sınavları için ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri;

Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi için 15 Eylül 2023 tarihinden 02
Ekim 2023 tarihi mesai bitimine kadar yapılacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi için 15 Eylül 2023 tarihinden 16 Ekim 2023 tarihi
mesai bitimine kadar yapılacaktır.

Mesleki Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerin yüz yüze eğitim alabilecekleri en
yakın Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine başvurmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerin yüz yüze eğitim alabilecekleri
en yakın Anadolu İmam Hatip Liselerine başvurmaları gerekmektedir.

Açık Öğretim Ortaokulu veya Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerin en yakın Halk
Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

2. AÖL Başvuru Yeri

İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlükleri.Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında Kayıt Yenileme Yaptıracaklar;

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Suudi Arabistan (Medine, Cidde, Riyad), Libya, Kuveyt, Azerbaycan, İran ve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilirler.

İletişim: (http://www.aol.meb.gov.tr/)

3. Kılavuzda Kullanılan Bazı Terimler

Aktif Öğrenci: Yeni kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenci,
Donuk Öğrenci: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrenci,
Silik Öğrenci: Üst üste en az iki kez kaydını yenilemeyen öğrenci,
Mezuniyet İncelemesinde Olan Öğrenci: Mezuniyet aşamasına gelmiş, kayıt evrakı incelenecek öğrenci.

Mezuniyet incelemesinde olan öğrencilerin mezuniyetinin gerçekleşebilmesi için dosyasının hızlı bir şekilde ve eksiksiz olarak (Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne ANKARA) gönderilmesi gerekmektedir. Dosyası gelmeyen öğrencilere mezuniyetlerine ilişkin belge düzenlenemeyeceğinden sorumluluk dosyayı göndermekle yükümlü olan irtibat bürolarındadır.

4. AÖL Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Öğrencilik durumu aktif, donuk ve silik olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemini yaptırabilirler. (Kayıt yenileme döneminde “silik” öğrencilerimiz de başvuru yapabilir. Ancak bu öğrencilerimizin Kayıt Yenileme işlemi yerine Silik Öğrenci Aktifleştirme işlemi yaptırmaları gerekir).

Örgün orta öğretim kurumlarında olduğu gibi Açık Öğretim Lisesinde de "Alan" uygulaması kademeli olarak kaldırılmıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılı II. Döneminden itibaren tüm öğrencilerimiz alan yok (alansız) olarak eğitimlerine devam etmektedirler.

5. Üç Adımda Kayıt Yenileme Süreci6. Kayıt Yenileme Katılım Bedeli

6.1. Katılım Bedelinin Ödenmesi

Açık Öğretim Lisesinde kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler her yıl belirlenen kayıt yenileme katılım bedelini ödemek zorundadır. kayıt yenileme katılım bedeli olarak belirlenen 160TL.’nin;

Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının (Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir) herhangi bir şubesine T.C. Kimlik numaralarını bildirerek Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Kurumsal Tahsilât Programı aracılığı ile ödenecek. Kayıt yenileme yaptıracak öğrenci, katılım ücretini bankaların para yatırılabilen bankamatiklerinden T.C. Kimlik Numarasını kullanarak yatırabilir.Açık Öğretim Lisesi katılım bedelini ilgili bankaya ödeyenlerin katılım bedelini ödediğine dair bilgiler sistem üzerinden görülebilmektedir. Katılım bedelini ödemeyen veya eksik/yanlış ödeyenlerin kayıtları sistem tarafından yapılmamaktadır.

Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerinden yabancı uyruklular için verilen vatandaşlık numarasını almaları gerekmektedir.

T.C. Kimlik Numarası almak zorunda olmayan vatandaşlar ile cezaevlerinde hüküm giymiş yabancı uyruklulardan vatandaşlık numarasını alamayanlar, katılım bedellerini ödeyebilmek için kayıt yenileme yaptıracakları okul/cezaevi öğretmeni aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne, Telefon :
MEBİM 444 06 32 Belgegeçer : 0312 213 01 75 üzerinden iletişime geçilebilir. Bu öğrencilere Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından kayıt yenileme ücretlerini ödeyebilecekleri banka hesap numarası verilecektir. Yabancı uyruklu hükümlüler verilen banka hesap numarasına katılım bedelini ad ve soyadını beyan ederek havale yaptıracaklardır. Havale dekontuyla birlikte kayıt yenileme işlemi yapan müdürlüklere başvurulması gerekmektedir.

6.2.Katılım Bedeli Alınmayacak Öğrenciler

Aşağıdaki şartlardan herhangi birini taşıyan öğrencilerimizden, durumlarını belgelendirmek şartıyla, yeni kayıt, kayıt yenileme ve eğitim giderleri alınmaz.

a) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında yaralanan gazilerimiz, eş ve çocukları,
b) 1974 Kıbrıs Barış Harekâtında şehit düşenlerin eş ve çocukları,
c) Terörle mücadele görevini yaparken yaralanan gazilerimiz, eş ve çocukları,
d) Terörle mücadele görevini yaparken şehit düşenlerin eş ve çocukları,
e) İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar,
f) Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenler.

Şehit ve gazilerimizin eş ve çocuklarından evlenenler katılım bedeli muafiyetinden yararlanamaz.“Özel Durum” listesinde katılım bedeli muafiyeti sağlayan seçeneklerin yanı sıra, “Çocuk Esirgeme Kurumu/Islahevinde Yaşıyorum ve Tutukluyum/Hükümlüyüm” seçenekleri de yer almaktadır. Bu seçenekler, öğrenci profili hakkında bilgi sahibi olmak maksadıyla eklenmiştir. Bu seçeneklerin işaretlenmiş olması öğrenciye katılım bedeli muafiyeti sağlamaz.


1. Öğrencinin Yapacağı İş ve İşlemler

a) Öğrenciler Kayıt yenileme işlemi sırasında, fotoğrafları sistemde kayıtlı değilse ya da var olan fotoğraf tanınmayacak kadar silik, karanlık, bozuk vs. ise fotoğraflarının sisteme yeniden aktarılmasını sağlamak zorundadır. (İleriki sınavlarda, sınav giriş belgelerinde fotoğrafı olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır).

b) T.C. Kimlik Numarası, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kayıtlı olmayan öğrencilerin anlaşmalı bankalara kayıt yenileme ücreti ödemeleri mümkün olmamaktadır. Bu durumdaki öğrencilerin öncelikle T.C. Kimlik Numaralarını, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine kaydedilmesini sağlamaları gerekmektedir. Bunun için, durumlarını anlatan bir dilekçeye (dilekçeye öğrenci numarası ve T.C. Kimlik No yazılması kaydıyla), nüfus cüzdanı fotokopisini de ekleyerek, Telefon :
MEBİM 444 06 32
Belgegeçer :
0312 213 01 75

c) Ders seçme işlemi en geç Kasım günü mesai bitimine kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde ,“Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web sitemizde yer almaktadır.

Öğrencilerin ders seçme işlemine geçmeden önce genel ders durumunu ve kredi bilgilerini, “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altındaki seçeneklerden kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.

Ders seçimi açıklamaları için bağlantı:
(http://www.aol.meb.gov.tr/)

d) Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç Kasım mesai bitimine kadar yapılacaktır.

Sistemde, Sınav giriş yerini değiştirmek isteyen öğrenciler, “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğini, Adres bilgilerini güncellemek veya değiştirmek isteyenler “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Adres Bilgileri” seçeneğini kullanabilirler.

Adres bilgilerinizi değiştirmeniz sınav merkezinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav merkezinizi mutlaka sistemde “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğinden kontrol ediniz ve değişmesi gerekiyorsa değiştiriniz.

e) Açık Öğretim Lisesi, sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini resmî web sitesi aracılığı ile duyurmaktadır. Öğrenciler sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini www.aol.meb.gov.tr adresinde yer alan “sisteme giriş” öğrenci butonundan öğrenci numarası ve şifresini kullanarak öğrenir. Bu bilgiler posta aracılığı ile gönderilmez.

f) Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslerin listesi ile Halk Eğitimi Müdürlüklerine müracaat ederek kitaplarını alacaklardır.

g) Öğrencilerimiz, Sınav giriş yeri bilgileri için sisteme giriş yaptıktan sonra “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altında bulunan “Sınav Giriş Bilgileri” seçeneğinden sınav giriş yeri bilgilerinin yazıcıdan çıktısını alacaklardır. Bu belge ile birlikte nüfus cüzdanı veya geçerli kimlik belgesinden biriyle (ehliyet, pasaport) sınava gireceklerdir. Öğrencilerimiz sınav giriş yeri bilgilerini, sınava en geç 6 gün kala sistemden alabilirler.

h) Öğrencilik durumu mezuniyet incelemesine gelen öğrenciler mezuniyet işlemlerinin yapılabilmesi için yeni kayıt sırasında teslim ettikleri belgelerinin (oluşturulan dosya içeriği) irtibat büroları tarafından Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne(Ankara) gönderilmesini takip etmeleri faydalarına olacaktır.

i) Askerlik Ertelemesi; Askerlik kanununda (1111 - 35 /c) yapılan değişiklikle Açık öğretim Lisesi öğrencilerine askerlik tecil (erteleme) hakkı verilmiştir. Askerlik çağında olup aşağıdaki şartları taşıyan öğrencilerimiz, Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alacakları onaylı “Ek.C2” formuyla Askerlik şubelerine tecil (erteleme) başvurusunda bulunabilirler.
Tecil şartları; Askerlik çağının gelmiş olması

Öğrencilik durumu “Aktif”, “Donuk” ve “Silik” konumdaki öğrencilere Ek.C2 belgesi düzenlenebilir. Ancak belgenin kabulü Askerlik Şubelerinin sorumluluğundadır.

j) Engelli, Tutuklu ve Hükümlü Öğrenciler

 Engelli öğrenciler kayıt aşamasında engel durumlarını sisteme kaydettirmemiş veya engeli sonradan oluşmuş ise engelli olduğunu belgeleyen raporu ve engellerini açıkça ifade ettikleri dilekçeyi Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine kayıt yenileme sırasında vermeleri gerekmektedir.

 Bu öğrencilerimize ait listeler İl Sınav Yürütme Kuruluna gönderilmektedir. Ancak sınav organizasyonunun yapılmasından sonra durumunda değişiklik olan (engeli oluşan) öğrenciler, sınavdan önce Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Açık Öğretim Lisesine veya İl/İlçe Sınav Yürütme Kuruluna
başvurdukları takdirde, başvurularının uygun görülmesi durumunda uygun salonlarda sınava alınacaklardır.

 Sınavın kurallarına uygun şekilde tamamlanabilmesi için öğrencinin engel türüne göre öğretmenler görevlendirilmektedir.

 Sağlık nedeniyle (sağlık raporu ile belgelenmiş olması kaydıyla) sınava evde girmek zorunda olan öğrenciler, belgelerini irtibat bürolarına teslim ederek, sistemde “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğinde yer alan “yatarak tedavi görüyor” seçeneğinin işaretlemesini sağlamalıdırlar.

 Ceza ve tevkif evlerinde bulunan öğrencilerin sınavları, bulundukları il/ilçe içinde belirlenen bir cezaevinde yapılmaktadır.

 Ceza ve tevkif evlerinde bulunan öğrenciler, kitap ve ders notları ile diğer belgelerini cezaevi öğretmeni aracılığı ile alabileceklerdir.

 İşitme engeli %40 ve üzerinde olanlar (Sağlık Bakanlığının öngörmüş olduğu sağlık kuruluşlarından alınmış heyet raporu olmak kaydıyla) isterlerse “Yabancı Dil” dersinden muaf olabilirler. Bunun için durumunu gösteren rapor ile “Yabancı Dil” derslerinden muaf olmak istediğini ifade eden dilekçeyi Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne(Ankara) göndermelidir.

 Hiçbir engeli olmadığı halde, Açık Öğretim Lisesi sisteminde özür gruplarından biri işaretlenmiş olan öğrencilerin, bu yanlışlığın Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne dilekçe göndermek suretiyle düzeltilmesini sağlaması gerekmektedir.


2. Öğrencinin Bilgi Yönetim Sisteminde Yapması Gereken İşlemler

Kayıt yenileme işlemini yaptıran öğrencilerimizin ilgili dönem sürecinde Bilgi Yönetim Sisteminde yapması gereken zorunlu işlemler vardır. Bilgi Yönetim Sistemine girmek için, “www.aol.meb.gov.tr” resmî web sitesinde yer alan Öğrenci Girişi butonuna tıklanır, giriş sayfasında öğrenci numarası ve şifre ile giriş yapılır. Her işlem süresi içerisinde olmak kaydıyla öğrenci;

 Ders seçimi yapar (Sınavına gireceği dersleri kendisi seçmek zorundadır) ,

 Seçtiği derslere ait kitap listesi yazdırır (Bu liste ile kitap dağıtım bürolarından kitaplarını temin eder),

 Sınava giriş belgesi yazdırır (Sınava girebilmek için bu belge gereklidir).


3.Mesleki Açık Öğretim Lisesinden, Açık Öğretim Lisesine Geçişler

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden halen kayıtlı olan öğrencilerden, Açık Öğretim Lisesine geçiş yaptırmak isteyenler, il ve ilçelerde bulunan Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten meslek liselerine müracaat edeceklerdir.

Bu öğrencilerin işlemleri müracaat edilen meslek liseleri tarafından sistem üzerinden öğrencilik durumu “Aktif” yapıldıktan sonra Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemlerini yürüten Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek geçiş dilekçelerini vereceklerdir.


Geçiş işlemiyle ilgili ayrıntılı bilgi : (http://www.aol.meb.gov.tr/)


4. Ders Seçme İşlemiyle İlgili Tavsiyeler

 Ders Seçme işlemine geçmeden önce mezuniyet şartlarını mutlaka okuyunuz.

 Genel ders durumunuzu (başarmış olduğunuz, muaf olduğunuz ve zorunlu dersleri) kontrol ediniz.

 Ders listelerinde “Kategori” başlığı altında “Ortak” ile ifade edilen dersler sizin öncelikle seçmeniz gereken derslerdir. Öğrenim döneminize uygun olarak öncelikle “Ortak” dersleri seçiniz, sonra “Seçmeli” olan derslerden seçiniz.

 Açık Öğretim Lisesi öğrencileri muaf oldukları dersleri tekrar seçebilirler. Seçilen dersten başarısız olunduğu takdirde dersin muafiyeti devam eder.

 Kayıt yenileme işleminizi tamamladıktan sonra sistemden giriş yaparak bilgilerinizi bir daha kontrol etmeniz yaranınıza olacaktır.


5. Açık Öğretim Lisesi için Mezuniyet Şartları

 Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzerinde olması,
 Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
 Ortak derslerin tamamını başarması veya başaramadığı ortak derslerden muaf olması(Dil ve Anlatım dersinden muafiyet yoktur. Öğrenci bu dersi başarmak zorundadır),
 Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılmış olması.


6. Sınav Şekli ve Tarihi

Açık Öğretim Lisesi sınavları dönem sonlarında, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav
Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınavlarda;

 Her dersten 20 soru sorulmaktadır,
 Her soru 4 seçeneklidir,
 Her doğru cevabın değeri 5 puandır,
 Sınavda, 20 sorudan en az 10’ una doğru cevap veren öğrenci 50 puan alır ve
başarılı sayılır.
 Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).

Sınav tarihleri için www.aol.meb.gov.tr sayfasında yer alan İŞ TAKVİMİNİ takip etmeyi unutmayınız.


7. Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler

 Resimli Nüfus Cüzdanı, pasaport ya da ehliyet.
 Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (varsa).
 Açık Öğretim Lisesi Sınava Giriş Belgesi (sistem üzerinden alınır)
 Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.
 Tarafınıza verilecek olan cevap kâğıdının adınıza düzenlenmiş olmasına dikkat ediniz.8. Sınavların Değerlendirilmesi

Sınavlar bilgisayar ortamında değerlendirilir. Cevap kâğıtlarını okumak için düzenlenmiş optik okuyucular, hatasız kodlanan cevapları değerlendirdiği için kodlama yaparken dikkatli olunuz.

Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kâğıtları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce optik okuyucularla okunmakta ve bilgisayar programı ile değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda "Kopya Analiz Tekniği" kullanılmaktadır. Sınavınızın iptal edilerek, mağduriyet yaşamamanız için sınav cevap kâğıdınızı kimseye göstermeyiniz, kopya çekmeyiniz, çektirmeyiniz.


9. Sınav Sonuçlarının Duyurulması

Sınav sonuçları internet ortamında “www.aol.meb.gov.tr” adresinden duyurulmaktadır. Sınav sonucunda mezun olamayan öğrencilerin bir sonraki dönem için kayıt yenileme ve ders seçim işlemlerini yapması gerekmektedir.


10.Sınav Sonuçlarına İtiraz Edilmesi

Sınav sonuçlarına yapılacak olan itirazlar, sınav sonuçlarının www.aol.meb.gov.tr ve www.maol.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Bu konudaki itirazlarınız için Açık Öğretim Lisesine başvurmayınız.

a) Öğrenciler, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, MEB Sınav İtiraz (Kurumsal Tahsilât) Programı aracılığı ile yapabilirler.

b) Sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına itiraz başvurusunda bulunacak öğrencilerin başvuruları, sınav itiraz ücreti banka dekontu/makbuzu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe (itiraz gerekçeleri ayrıntılı olarak belirtilerek) ile yapılması gerekmektedir.

c) Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, öğrencilerin bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

d) Faks ile yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

e) İtirazların cevaplanmasında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

f) Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar, adaya ait T.C. Kimlik Numarası/Öğrenci Numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.


11.Halk Eğitimi Merkezi ve Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüklerince Yapılacak İşlemler ve Dikkat Edilecek Hususlar

a) Katılım bedelini (kayıt yenileme ücreti) T.C. Kimlik Numarasını beyan etmek suretiyle anlaşmalı bankalara ödemeyen öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri yapılmayacaktır.

b) Kayıt yenilemek için gelen öğrencilerden, sistemde fotoğrafı olmayanların ya da var olan fotoğrafı tanınmayacak kadar bozuk, silik vb. standartlara uymayanların fotoğrafları yeniden çekilerek veya vesikalık fotoğrafından fotoğrafı taranarak sisteme aktarılacaktır.

c) Kayıt yenileme işlemini yapacak müdürlükler, istenmedikçe Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne herhangi bir evrak göndermeyecektir.

d) Katılım bedeli muafiyeti sağlayan belgeler, ilgili öğrencinin dosyasında saklanacaktır.(muafiyet belgesi olmayanların kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından iptal edilir).

e)Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. Kimlik Numarası olmayanların kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilmeleri için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerine başvurmak suretiyle yabancı uyruklular için verilen vatandaşlık numarasını almaları esastır. Bu durumdaki öğrencilerin yukarıda ifade edilen çerçevede yönlendirilmesi gerekmektedir.

f) Kayıt yenileyen öğrencilerin ders seçimlerini yapmaları sağlanacak, ders seçimi yapanlara kitapları verilecektir.

Kayıt yenileme işlemi sırasında, “Kayıt Yenileme İşlemleri Bilgi Girişi” ekranının , “Öğrenci Kimlik Bilgileri Güncelleme” bölümünde yer alan “Kimlik Sorgula” butonuna basılarak öğrencinin bilgileri güncellenecektir (Bu işlem öğrencinin güncel nüfus bilgilerinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri veri tabanından Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine yüklenmesini sağlar).

g) Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, dosyaları kendi müdürlüklerinde bulunan öğrencilerden sistemde öğrencilik durumu “mezuniyet incelemesinde” şeklinde görülenlerin,mezuniyet incelemelerinin yapılabilmesi için öğrenci dosyaları Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilecek, söz konusu öğrencilerin durumları sistem üzerinden takip edilecektir.

h) Mezuniyet inceleme listesinde dosyası meslek liselerinde veya okullarda görülen öğrencilerin dosyaları bulundukları il/ilçedeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinin sorumluluğunda olup bu öğrencilerin dosyalarının ilgili okullardan alınarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderilmesi yine Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince yapılması gerekmektedir.


12. AÖL İletişim

Sevgili Öğrenciler,

Açık Öğretim Lisesi ile ilgili sorunlarınız hakkında ilk başvuracağınız yer Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün www.aol.meb.gov.tr resmi web sitesi, ALO 147 iletişim hattı ve bulunduğunuz bölgedeki Açık Öğretim Okulları Bürosu olarak görev yapan Halk Eğitimi Merkezi ile Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlükleridir.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZE ULAŞMAK VE MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI ÖĞRENMEK İÇİN ALO 147’Yİ 7/24 SAAT TÜRKİYENİN HER YERİNDEN ARAYABİLİRSİNİZ.

Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi Milas Sokak No : 21
(Konya Yolu Üzeri – Talim Terbiye Kurulu Binası Yanı)
06500-Teknikokullar Yenimahalle/Ankara1.1. Meslekî Açık Öğretim Lisesi Yazışma Adresi

Meslekî Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi Milas Sokak No : 21
(Konya Yolu Üzeri – Talim Terbiye Kurulu Binası Yanı)
06500-Teknikokullar Yenimahalle/Ankara

Açık Öğretim Lisesi Halkla ilişkiler 0 312 213 01 34’ten (Dahili : 1304, 1305, 1306)

Meslekî Açık Öğretim Lisesi Halkla ilişkiler 0 312 213 01 44’ten (Dahili : 1302, 1303)

Açık Öğretim Lisesi Faks 0 312 213 01 75

Meslekî Açık Öğretim Lisesi Faks 0 312 213 01 76


Sorun, istek ve her türlü iletileriniz için e posta adresi

aciklise@meb.gov.tr

İnternet ve Siz
www.aol.meb.gov.tr Açık Öğretim Lisesi ile ilgili öğrenmek istediğiniz bilgilere İNTERNET kanalıyla da ulaşabilirsiniz. E-posta yoluyla yapılacak başvuruların aşağıda belirtilen adresler aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

E-posta adreslerimiz

BİMER(Başbakanlık Bilgi Edinme Merkezi)
www.basbakanlik.gov.tr
hiliskiler@basbakanlik.gov.tr
halkilis@basbakanlik.gov.tr
Millî Eğitim Bakanlığı
http://www.meb.gov.tr/
AÖL Kayıt Yenileme
AÖL Kayıt