AÖL'de Seçmeli Ders Nedir? Hangi Dersler Seçilmeli?AÖL Öğrenci Girişi Ders Seçme İşlemi için Tıklayınız

Açık Öğretim Lisesi'ni okuyan birçok öğrencinin mezuniyetini geciktiren bir yanlış anlamadır aslında seçmeli ders. Örneğin bir öğrenci ders seçerken, karşısına çıkan ''Matematik (ortak) ve Turizm (seçmeli) ibareli derslerden doğal olarak kolay olanı seçip ''hem rahat geçerim, hem kredimi alırım'' düşüncesiyle seçmeli ders olan Turizm'i tercih edebilir. AMA BU SON DERECE YANLIŞTIR.

Seçmeli dersin sisteme koyulma amacı ''zorunlu dersler'' kısmından yazan tüm ''ortak'' ve (alanlı okuyanlar için) ''alan'' yazan derslerin bitmesi üzerine mezuniyet kredisinin 192' ye ulaşamadığı durumlarda bu krediye ulaşmak için başvurmaktır. Örneğin ders seçerken ''zorunlu dersler'' butonuna bakan bir öğrenci burada ''öğrencinin hiç zorunlu dersi bulunmamaktadır'' ibaresini görürse ve kredisi henüz 192' ye ulaşmamışsa seçmeli dersler adı altındaki dersleri işte o zaman seçmesi gerekir.

Yani unutmamanız gereken en önemli püf noktası budur. Sistemde zorunlu dersi olan bir öğrenci ders seçiminde ''seçmeli dersler''den uzak durmalı, zorda olsa kolayda olsa yanında ''ortak'' ve ''alan'' yazan dersleri seçmelidir...

DERS SEÇİMİ İLE İLGİLİ AÖL MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN AÇIKLAMASI

Yeni kayıt olup, aktif hale gelen öğrencilerimizle, Kayıt Yenileme yapan öğrencilerimiz derslerini seçebilirler. Ders seçimi yaparken aşağıda sıralanan maddelerin dikkate alınması öğrencilerimizin yararına olacaktır.

1. Alanlı Öğrenciler;
Bu öğrencilerimizin, öncelikle ortak (zorunlu) ve alan derslerini seçmeleri, daha sonra "seçmeli derslerden" seçim yapmaları yararlarına olacaktır. Öğrenciler alan kredisini tamamlamak için, muaf olduğu alan derslerini tekrar seçebilirler.

2. Alansız Öğrenciler(Alan Yok);
Bu öğrencilerimizin, öncelikle ortak derslerini seçmeleri, daha sonra "seçmeli derslerden" seçim yapmaları yararlarına olacaktır.

Sistemde ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar yazımızın devamında.

AÖL MÜDÜRLÜĞÜ DERS SEÇME ÖNERİSİ

Açık Öğretim Lisesine İlköğretim / Ortaokul mezunu olarak (diploma ile) Yeni Kayıt (İlk Defa) yaptıran öğrencilerimizin, aşağıdaki listede sıralanan dersleri seçmeleri yararlarına olacaktır.
Öğrencilerimiz ders seçme işlemini nasıl yapacak?

Sistemde ders seçme işleminin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamalar için buraya tıklayınız.

AÖL Ana Sayfasına Ulaşmak için Tıklayınız