E devlet sisteminde,Açıköğretim not, kimlik ve mezuniyet bilgileri olacakMillî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, açıköğretim okulu öğrencisi ve mezunlarına ait mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgelerinin e-devlet üzerinden verilmeye başlandığını bildirdi.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türksat Genel Müdürlüğü arasında e-okul sistemine ilişkin iş birliği protokolü imzaladılar.

Açıköğretim öğrenci ve mezuniyet belgesi e-devlet sorgulamak için tıklayınız

Sistemde, not, kimlik ve mezuniyet bilgileri muhafaza edilecek


Bakan Yılmaz, imza törenindeki konuşmasında, açıköğretim okullarının öğrenim çağının dışına çıkmış ve çeşitli nedenlerle öğrenimini tamamlayamamış bireylere yönelik yurt içinde ve yurt dışında hizmet verdiğini anlattı. Açıköğretim okullarından engelliler, tutuklu ve hükümlüler, askeri kışlalarda görevini yapan er ve erbaşların da faydalandığını dile getiren Yılmaz, açıköğretim okullarının öğrenci sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Bu okullarda iş ve işlemlerinin elektronik ortamda okul bilgi yönetim sistemi üzerinden yürütüldüğünü anlatan Bakan Yılmaz, bu sistemde, not, kimlik ve mezuniyet bilgilerinin de muhafaza edildiğini aktardı.Öğrenci ve mezuniyet belgesi e-devlet kapısından alınacak


Açıköğretim öğrencilerine ilişkin belge teyidi, öğrencilik durumu, mezuniyet ve askerlik erteleme gibi bazı belgelerin bazı okullardaki açıköğretim okulları bilgi yönetim sistemleri üzerinden verildiğini dile getiren Bakan Yılmaz, şunları kaydetti: "Öğrencilerin herhangi bir yere bağlı olmadan e-devlet kapısından mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgesi gibi en çok talep edilen bazı belgeler, bu sistem üzerinden verilecek. Çalışma sonucunda bu okul öğrenci ve mezunları, resmi geçerliliğe sahip barkodlu öğrenci belgesi ile mezuniyet belgesini e-devlet kapısı üzerinden zaman ve mekândan bağımsız olarak hızlı ve güvenli bir şekilde alacak. Belgeyi alan kurumlar da belgelerin güvenliğini yine e-devlet üzerinden doğrulayacaklardır. Bunun önemi nedir? Millî Eğitim Bakanlığı açısından ilk defa e-devlet üzerinden belge verecek olmamızdır. ´Milli Eğitim Bakanlığı e-devlet’e girdi´ denilse yeridir. " Bakan Yılmaz, çalışma ile bürokrasinin azalacağını ve açıköğretim okullarına kayıtlı öğrencilerin güvenli ve hızlı şekilde e-devlet hizmeti alacağını söyledi. Bakan Yılmaz, e-devlet kapısının Millî Eğitim Bakanlığına açılmasında emeği geçen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ve iki bakanlığın çalışma ekibine teşekkür etti.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, imza töreninde yaptığı konuşmada, yapılan işbirliği protokolünden memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye´de bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle toplumun ihtiyaçlarının da değişiklik gösterdiğini ifade etti. E-Devlet uygulamalarının toplumun değişen ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde cevap verilmesini sağladığını vurgulayan Arslan, "Bakanlığımızın e-Devlet´e ilişkin yeni görev ve sorumlulukları kapsamında yönetmelik ve benzeri çalışmaları tamamlamıştır. 2016-2019 Ulusal e-Devlet Stratejisi ve Eylem Planı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu kapsamda e-Devlet ekosisteminin oluşturulması, ülkemizin dijital dönüşümü tamamlanması, dağınık yapıdaki uygulamaların bütünleşik hale getirilmesi hedeflenmiştir." diye konuştu.
Arslan e-Devlet Kapısı´nın zamandan ve mekân tasarruf ettirdiğine dikkati çekerek şu bilgileri verdi: "An itibarıyla e-Devlet Kapısı üzerinden 246 farklı kurumun, bin 498 farklı hizmetini 28 milyonunun üzerinde vatandaşın ayağına götürüyoruz. Aynı zamanda e-Devlet mobil uygulaması üzerinden 6 milyondan fazla kullanıcıya, 381 farklı hizmeti ulaştırıyoruz. Protokol, eğitime yönelik başarılı ve geniş kitleleri ilgilendiren birçok hizmetin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmasını sağlayacaktır. Bu protokol ile e-Devlet hizmetleri, hizmetlerinin e-Devlet kapısına entegrasyonu, sayısal veri, bilgi ve belge paylaşımı, bulut bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği, eğitim müfredatında e-Devlet ile ilgili içerik ve farkındalığın oluşmasına ilişkin ana başlıklardan oluşmaktadır. Bu aşamanın ilk adımı olarak, her yıl vatandaşımızın günlerini kuyruklarda geçirmesine neden olan açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin ve mezunlarının ihtiyaç duydukları belgeleri e-Devlet Kapısı üzerinden alabilme imkanı sağlanmış olacaktır."Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz ve Bakan Arslan, protokolü imzaladılar.